Hrvatski savez
informatičara

Prijedlog projekta Europe STEM Junior

Tko smo mi?

Hrvatski savez informatičara je nacionalni strukovni savez udruga tehničke kulture i drugih pravnih osoba koje djeluju u području informatičko-računarske djelatnosti. Savez djeluje kao nestranačka udruga civilnoga društva.

Stanje:

Cijela Europska unija ima manjak stručnjaka iz STEM područja i posebno je loša u obrazovanju na tom području. Međutim, postoji jedan izuzetak, mala Hrvatska zadnjih 25 godina postiže neproporcionalno dobre rezultate, pogotovo na STEM natjecanjima, velikim dijelom zahvaljujući radu Hrvatskog saveza informatičara. Npr, 3 godine za redom, Hrvatska je po medaljama bila najbolja EU reprezentacija na međunarodnim informatičkim olimpijadama. Hrvatski tim ove godine je europski studentski prvak.

Kako je to postignuto?

Za razliku od većine ostalih čimbenika na obrazovnom polju, nismo izmišljali toplu vodu niti pokušavali tuđe upitne prakse precrtati na neodgovarajućem području, nego smo se poslužili onime što su najbolji znanstvenici s područja pedagogije i dječje psihologije ustanovili već prije 40-50 godina, i o čemu svi pričaju, ali ostalima baš ne ide pretočenje toga u praksu. Ključne su dvije općepoznate stvari, da bi djeca nešto uspješno naučila, bitno je da aktivno sudjeluju u obrazovnom procesu, te da obrazovni proces bude zabavan i poticajan (tzv. Gejmifikacija). Ključni alat za razvijanje analitičkog razmišljanja u ranoj dobi je programski jezik Logo, jer njegovim korištenjem djeca misle da se igraju i crtaju, a pritom rješavaju složene matematičke i analitičke probleme i razvijaju sinapse na najefikasniji način dosad primijenjen u školstvu.
Drugi bitan element našeg uspjeha je korištenje edukativnih natjecanja, od 2000. godine Hrvatska programerska liga, današnje Hrvatsko otvoreno natjecanje u informatici, te od 2016. godine Hrvatska Logo Liga, jer praksa pokazuje da djeca najbolje uče kada je prisutan i natjecateljski duh, a zadaci su odabrani po edukativnom kriteriju, a ne kompetitivnom, i kad su nakon natjecanja dostupna službena rješenja iz kojih djeca mogu naučiti ono što nisu znali tijekom natjecanja. Također, bitan element je da sva djeca rješavaju iste zadatke, bez obzira na dob, i da bude dovoljno zadataka od onih najlakših, do zadataka olimpijske težine.

Prijedlog:

U Hrvatskoj povećati broj škola uključenih u aktivnosti HSINa, prvenstveno HONI i HLL, kvalitetnijom i aktivnijom suradnjom s AZOO i MZO, posebno većim uključenjem visokog školstva.

Pokrenuti dodatna edukativna natjecanja, Programersku olimpijadu gradova i Programersku olimpijadu županija, obje u 3 varijante, osnovnoškolske Logo i Python/C++, te srednjoškolska C++. S vremenom ih unaprijediti u STEM olimpijade dodavanjem matematike, fizike i kemije.

U Europi, napraviti EU programersku ligu i EU Logo ligu, educirati europske nastavnike, organizirati edukativne kampove za EU učenike i nastavnike u Hrvatskoj, a po potrebi organizirati odlazak hrvatskih stručnjaka u ostale zemlje radi prijenosa znanja.

Pokrenuti EU programersku olimpijadu gradova i EU programersku olimpijadu regija, obje u 3 varijante, osnovnoškolske Logo i Python/C++, te srednjoškolska C++. S vremenom ih unaprijediti u STEM olimpijade dodavanjem matematike, fizike i kemije.